УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ ТЕМА: «ПІКІРУВАННЯ РОЗСАДИ»
Теплицький професійний аграрний ліцей Вінницької області
Міжпрофесійна методична комісія
викладачів та майстрів виробничого навчання з професій
бухгалтерського напрямку, плодоовочівників, кухарів
РОЗРОБКА
УРОКУ ВИРОБНИЧОГО
НАВЧАННЯ
ТЕМА: «ПІКІРУВАННЯ РОЗСАДИ»
Майстер виробничого навчання
Франчук А. М.
ТЕПЛИК
План
уроку виробничого
навчання
Професія Плодоовочівник, I курс
Тема програми Вирощування розсади овочевих
культур
Тема уроку Пікірування розсади
Тип уроку: урок виконання простих комплексних робіт
Мета уроку
а) навчальна: формування умінь і навиків по пікіруванню (пересаджуванню) рослин;
б) розвиваюча: спонукати учнів до самостійного вирішення проблемних
питань у ході виробничої діяльності;
в) виховна: виховання агротехнічної культури, сприяти розвитку індивідуальних
здібностей учнів.
Завдання
а) навчальне: навчити застосовувати інструменти, технічне устаткування під час
виготовлення торфоперегнійних горщечків;
б) розвиваюче: поглибити знання та уміння під час роботи в овочевих розсадниках;
в) виховне: виховувати якості притаманні висококваліфікованому грамотному робітнику.
Матеріально-технічне забезпечення уроку
матеріали: поліетиленові стаканчики, торфоперегнійна суміш, лопати, відра,
колики;
обладнання: станок для виготовлення торфоперегнійних горщечків; пристосування: індивідуальні засоби захисту.
Дидактичне забезпечення
уроку: інструкційно-технологічні картки, плакати, довідники
Міжпредметні зв`язки: біологія, хімія, фізика, ґрунтознавство, охорона праці.
Навчально-виробничі роботи:
Приготування торфоперегнійної суміші
Виготовлення горщечків
Полив
Вибирання розсади
Садіння в поживні кубики або горщечки
Закладання в парники чи теплиці
Форма організації: бригадна
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.
Перевірка за журналом кількості учнів
2.
Перевірка зовнішнього вигляду учнів
II. ВСТУПНИЙ
ІНСТРУКТАЖ
1. Повідомлення теми
2.
Повідомлення мети, мотивація
3.
Актуалізація знань по предмету
I група (форма проведення – мозковий штурм)
1.
Що таке пікіровка?
2.
Терміни проведення пікіровки.
3.
Метод розсади. Що таке розсада?
4.
Що таке сіянець?
5.
Що таке сім'ядольні листки? Яке їх значення?
6.
Пікіровку проводять у... що?
7.
Для чого видаляють 1/3 частину головного кореня?
8.
Вік розсади і площа живлення.
II група (форма проведення – групова дискусія)
1. Які вимоги до компонентів грунтосуміші?
- дернової землі;
- перегною;
- торфу;
2. Процент співвідношення компонентів
грунтосуміші?
III група (форма проведення - форум)
I. В чому полягає післяпосадковий догляд за
розсадою?
IV група (форма проведення - діагностика проблеми)
Якщо
розсада має тонке стебло, світле забарвлення, витягнута. Ваші дії. Які причини
призвели до цього явища?
4. Порядок і
призначення виконання роботи.
5. Робота з
інструкцією, документацією.
6.
Демонстрація зразків роботи.
7.
Ознайомлення з робочим інструментом.
8. Показ
раціональної організації робочого місця.
9.
Пояснення і показ найбільш-раціональних прийомів, способів і послідовності
виконання завдання.
10.
Виконання правил техніки безпеки.
11. Розгляд
типових помилок і методи їх усунення:
Характер
помилки |
Ознаки
помилки |
Причини |
Методи попередження
і усунення |
Розсада
має тонке стебло, витягнута |
Світлий
колір листків, при
поливі вилягання розсади |
Недостатньо
світла, велика
загущеність посівів |
Доосвітлення
розсади, збільшення
площі живлення |
На
листках з нижнього боку листка є плями |
Наявні
характерні фіолетові плями |
Нестача
мінерального живлення |
Провести
підживлення NРК |
12.
Опитування з метою визначення рівня засвоєння вступного інструктажу:
а)
до чого призводить загущення?
б)
до чого призведе зниження температури в парниках?
в)
коли виникає необхідність перестановки посівного ящика до світла?
г)
що означає термін «оптимальний
температурний режим»?
13. Пробне
виконання учнями прийомів роботи, показаних майстром
14. Видача
завдання і розподіл по робочих місцях
III. ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
а)
своєчасність і готовність до самостійної роботи
б)
виконання правил техніки безпеки і організація робочого місця
в)
правильність виконання прийомів і операцій
г)
якість виконання роботи
д)
прийоми самоконтролю
е)
індивідуальний інструктаж окремих учнів
IV. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
а) повідомлення про досягнення мети уроку
б) повідомлення підсумків і аналіз
навчально-виробничих робіт
в) аналіз помилок і шляхи їх усунення, оголошення оцінок
г) аналіз виконання правил т/б і організації
робочого місця
д) повідомлення теми наступного уроку
е) видача домашнього завдання.
ІНСТРУКЦІЙНО –
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА
Завдання
Провести
пікірування овочевих рослин
Мета завдання
Формувати уміння та навички під час виконання пікірування разом з послідуючим післяпосадковим доглядом.
Формувати вміння дотримуватись
певної якості та вимог охорони праці.
Обладнання
Поливальниці,
поливні шланги, ящики
Інструменти
Пікірувальні колики, дошки, торфоперегнійні,
перегнійно - земляні горщики, поживні кубики,
паперові стаканчики, торф, перегній, дернова земля.
№ п\п |
Назва
операції |
Технологічні
вимоги |
Самоконтроль |
Можливі
дефекти |
1. |
Полив
розсади |
Полив
проводити теплою водою за 2
год. до вибирання сіянців |
Вибираючи
розсаду обривається значна частина кореневої системи, помітні сухі часточки грунто – суміші. Збільшити
половину норму. |
Обривання
кореневої системи |
2. |
Вибирання
розсади |
Обережно
вибирають сіянці з грунтом, вкладають у ящики. |
Відбирають
кращі здорові сіянці |
Нерозвинута
коренева система, відсутня точка росту, ознаки захворювання. |
3. |
Пікірування
сіянців |
У
грунті кілком або пальцем робимо заглиблення, вкладаємо туди
сіянець попередньо видаливши 1\3 частину головного кореня, ущільнюють
грунт навколо коренів сіянця. Пікірують завжди глибше, ніж вони росли /
переважно під сім’ядолі / |
Якщо
взяти за сім'ядольний листок двома пальцями і сіянець витягується, то в такому випадку необхідно щільніше притиснути грунтосуміш |
Розсада
може бути з тонким витягнутим стеблом. В такому випадку необхідно розмістити сіянець так,
щоб стебло до сім’ядольних листків
знаходилось в грунті |
4. |
Полив
посаджених рослин |
Поливають
теплою водою з додаванням перманганату
калію /1.5-2г на |
Стежити
щоб вода розподілялась рівномірно по поверхні, проникала на всю глибину
горщечків |
При
сильному поливі можливе вимивання кореневої системи. При використанні
холодної води виникає загроза ураження рослин грибковими захворюваннями |
5. |
Мульчування |
Після
поливу розсаду у горщиках засипають перегноєм, торфом. До перегною та торфу
додають 5% попелу або гашеного вапна |
|
|
6. |
Розставлення
горщиків з розсадою |
Горщики
розставляють у місцях подальшого
вирощування. Спочатку горщечки розставляють один біля одного. При інтенсивному рості і розвитку
пікірована розсада сильно розростається, тому
горщечки розставляють через один ряд
на новому місці. |
|
Якщо
горщики з розсадою стоять густо це
може призвести до затінення одних рослин
іншими. Вони витягуються, якість розсади знижується. |
7. |
Притінення розсади |
Пікіровану
розсаду затіняють протягом 1-3 днів.
Температуру повітря підтримують на 2-3ºС вищою, ніж вирощували сіянці. |
|
Незатінена
розсада буде довше приживатись. |
К О Н Т Р О Л Ь Н
І З А П И Т А Н Н Я
Які
заходи застосовують після поливу розсади?
Чому
не можна поливати розсаду холодною водою?
Для
чого у воду добавляють перманганат калію?
Який
вигляд повинна мати якісна розсада?
Вік
розсади овочевих культур ?
• капусти?
• помідор?
• огірків?
Які
будуть наслідки у перерослої розсади ?
Яким має бути догляд за розсадою?
Коментарі
Дописати коментар